Spavanje i probava dva su vitalna procesa u našem organizmu koja utječu na naše cjelokupno zdravlje i wellbeing. Loša kvaliteta sna ili premalo spavanja može oslabiti naš imunološki sustav i povećati rizik od kroničnih bolesti te utjecati na naše raspoloženje i kognitivne sposobnosti. Uz to, loša probava može uzrokovati nelagodu, nadutost, plinove, zatvor, proljev i upalu u crijevima. I na spavanje i na probavu utječe naša prehrana, posebice vrsta i količina hrane koju jedemo prije spavanja.
Plant-based prehrana je ona koja naglašava konzumaciju cjelovitih namirnica dobivenih iz biljaka, kao što su voće, povrće, žitarice, mahunarke, orašasti plodovi i sjemenke. No, ono što plant-based prehranu čini drugačijom od primjerice veganske ili vegetarijanske je to što može uključivati i namirnice životinjskog podrijetla, kao što su jaja, mliječni proizvodi, riba ili meso – sve ovisi o nama i našim željama te se nema potrebe ograničavati. Dokazano je da nam prehrana bazirana na biljkama donosi brojne prednosti, a u nastavku otkrivamo kako nam plant-based prehrana može pomoći poboljšati kvalitetu sna.
Evo nekoliko praktičnih savjeta:
- Jedimo raznoliku biljnu hranu kako bismo dobili širok raspon hranjivih tvari koje podržavaju naše zdravlje.
- Jedimo manje obroke tijekom dana kako bismo izbjegli preopterećenje probavnog sustava.
- Izbjegavajmo jesti velike ili teške obroke unutar 3 sata prije spavanja kako bismo spriječili probavne smetnje ili žgaravicu.
- Izbjegavajmo hranu koja može izazvati ili pogoršati probavne simptome kao što su začinjena hrana, agrumi, rajčice, luk, češnjak, čokolada, menta, kava, alkohol ili gazirana pića.
- Pijmo puno vode kako bismo ostali hidrirani i pomogli u izbacivanju toksina iz tijela.
- Dobro žvačimo hranu i jedimo polako kako bismo olakšali probavu i spriječili gutanje zraka.
- Redovito vježbajmo kako bismo poboljšali cirkulaciju krvi, metabolizam, raspoloženje i kvalitetu sna.
- Izbjegavajmo pušenje ili korištenje duhanskih proizvoda koji mogu oštetiti naš probavni sustav i poremetiti nam san.
- Ograničimo unos kofeina na jutro ili rano poslijepodne jer kofein može ostati u našem tijelu i do 6 sati te ometati naš san.
- Isprobajmo neke prirodne ‘lijekove’ koji nam mogu pomoći da bolje spavamo, poput čaja od kamilice, ulja lavande, korijena valerijane ili dodataka prehrani s melatoninom.