Budi u toku

Kako sprečiti hronične upale u telu uz biljnu ishranu?

Hronična upala je stanje koje se javlja kada imuni sistem našeg tela ostaje u stanju pripravnosti duže vreme, čak i kada ne postoji „pretnja” poput virusa ili bakterije, kao ni fizička povreda. To može da uzrokuje oštećenje zdravih ćelija, tkiva i organa i da poveća rizik od razvoja raznih bolesti. Neki od uobičajenih uzroka hroničnih upala u telu uključuju infekcije koje nikako ne prolaze, autoimune poremećaje zbog kojih imuni sistem napada sopstveno telo, izloženost toksinima ili zagađivačima i razne druge faktore kao što su pušenje, gojaznost, konzumacija alkohola i stres.

Jedan od načina na koje možemo da utičemo na smanjenje hroničnih upala i da poboljšamo svoje zdravlje je ishrana. Biljne namirnice bogate su vlaknima, antioksidansima, fitonutrijentima, vitaminima, mineralima i drugim nutrijentima koji pružaju podršku imunološkom sistemu i pomažu u borbi protiv upala. Takođe sadrže manje holesterola, zasićenih masti i natrijuma od životinjskih proizvoda. U nastavku ćemo spomenuti neke od najboljih namirnica biljnog porekla koje možemo uključiti u svoju ishranu ako želimo da izbegnemo hronične upale u telu.

1. Voće i povrće

Dolaze u raznim bojama i ukusima i uključuju hranljive materije koje mogu da ojačaju imunitet i smanje oksidativni stres. Poželjno je uneti barem pet porcija svežeg ili smrznutog voća i povrća dnevno. Izaberimo bobičasto voće, citruse, zeleno lisnato povrće, paradajz i papriku.

2. Žitarice od celog zrna

Dobar su izvor složenih ugljenih hidrata, vlakana i fitonutrijenata koji mogu regulisati nivo šećera u krvi i smanjiti upale u telu. Dajmo prednost celovitim žitaricama umesto rafinisanih žitarica kad god je to moguće i konzumirajmo ovas, kinou, braon pirinač, heljdu i proso.

3. Mahunarke

Bogate su proteinima, vlaknima, gvožđem, folnom kiselinom i drugim mineralima koji mogu podržati zdravlje organizma. Takođe sadrže fitonutrijente koji pružaju potporu imunom sistemu i mogu smanjiti upalu. Primeri mahunarki su grašak, pasulj, sočivo, leblebije i kikiriki.

4. Orašasti plodovi i semenke

Bogati su zdravim masnoćama kao što su omega-3, proteini, vlakna, magnezijum, selen, cink i drugi nutrijenti koji mogu poboljšati zdravlje srca i smanjiti upalu. Neki od najboljih orašastih plodova i semenki koje bi svi trebalo da uključimo u svoju ishranu su orasi, bademi, pistaći, lanene semenke i čia semenke.

5. Bilje i začini

Našim jelima daju poseban ukus i aromu bez dodate soli ili šećera. Takođe imaju snažna protivupalna svojstva zbog visokog sadržaja antioksidansa i fitonutrijenata. Neke od najkorisnijih biljaka i začina u borbi protiv upala su kurkuma, đumbir, beli luk, cimet, ruzmarin, origano, bosiljak, majčina dušica, nana, peršun, žalfija, karanfilić, muskatni oraščić, kardamom, kumin, korijander, komorač, piskavica, crni biber, kajenski biber, paprika, šafran, kari u prahu, seme gorušice itd.