Alergije marsikomu povzročajo različne težave, sploh ko se bliža pomlad. Sprva pogosto posegamo po zdravilih brez recepta v želji, da zmanjšamo ali izbrišemo vsak neprijeten simptom alergije, a nekatere spremembe v življenjskem slogu so lahko veliko bolj koristne, ne le za zmanjšanje simptomov alergije, ampak tudi za splošno zdravje našega organizma. Od zmanjševanja vnetij do krepitve imunskega sistema − obstajajo številne prehranske izbire, ki bodo znatno zmanjšale izcedek iz nosu, solzenje in razdražene oči ter vrsto drugih simptomov, tudi če se alergij ne moremo popolnoma znebiti.
Ko je črevesje nezdravo in njegov mikrobiom (združba mikroorganizmov v črevesju) neuravnotežen, je ogroženo celotno telo. To je zato, ker prebavni, imunski, živčni in endokrini sistem komunicirajo med seboj, zato so lahko procesi drugih sistemov ogroženi, če črevesje ne deluje pravilno. Mikrobiom izjemno pomembno vpliva na naš imunski sistem, zato je pomembno, da zanj ustrezno skrbimo. Nizka raznolikost mikrobiomov je tesno povezana s sezonskimi alergijami, ki se razvijejo, ko se imunski sistem pretirano odzove na alergene, kot je cvetni prah rastlin, kar povzroči simptome, kot so kihanje, srbenje, izcedek iz nosu in razdražene oči. Alergijski odziv je pravzaprav vnetni odziv, ki ga naše telo ustvari za boj proti domnevnemu patogenu. Zato lahko zaključimo, da je izjemno pomembno, da skrbimo za zdravje črevesja, da okrepimo svojo imunost in telesu olajšamo ta »boj«.
Rastlinska prehrana je vrsta prehrane, ki lahko bistveno pripomore k zdravju črevesnega mikrobioma, zato ne preseneča, da je fleksitarijanstvo eden najhitreje rastočih trendov v svetu v zadnjih letih. Rastlinska prehrana zagotavlja več energije, boljšo produktivnost in »lahkotnost« po obroku, a velik učinek na telo lahko opazite tudi, če vaša prehrana ni 100-odstotno rastlinska. Prvi korak je zmanjšan vir živalskih beljakovin, ki jih je mogoče nadomestiti z drugimi viri beljakovin, kot so oreščki, fižol in grah. Klasično burger meso lahko na primer nadomestimo z zelenjavno alternativo na osnovi grahovih beljakovin ali pa ga kombiniramo s polnozrnatimi žiti, ki so prav tako odličen vir beljakovin, kot so testenine iz kvinoje ali čičerike.
Simptome alergije lahko omilimo z zmanjšanjem uživanja mlečnih izdelkov in sladkorja. Znano je, da ta živila v veliki meri povzročajo vnetja, rastlinska mleka in rastlinski izdelki pa imajo še dodatne prednosti – lažje so prebavljivi, ne napihujejo in ne ustvarjajo občutka teže v želodcu. Obstaja tudi veliko začimb, ki delujejo naravno protivnetno in bi jih lahko dodali svoji prehrani, kot so ingver, kurkuma, črni poper, rožmarin in cimet. Tudi omega-3 maščobne kisline v lanenih in chia semenih lahko pomagajo okrepiti naš imunski sistem, uživanje sadja in zelenjave (s poudarkom na zeleni, listnati zelenjavi) pa bo telesu zagotovilo potrebne vitamine in minerale za pravilno delovanje in vlaknine za zdravje črevesja in boljšo prebavo. Z rastlinsko prehrano podpiramo mikrobiom našega črevesja, krepimo imunski sistem in tako blažimo simptome alergij.