Budi u toku

Koristi biljne ishrane koja se bazira na biljnim proteinima

Biljna ishrana bogata je vlaknima, što nam može pomoći da se duže osećamo sito i da sprečimo prejedanje u večernjim satima. Vlakna takođe pomažu u regulisanju rada creva i hrane korisne bakterije u našim crevima. Ove bakterije proizvode masne kiseline kratkog lanca (SCFA), koje imaju protivupalni učinak i mogu štititi od crevnih poremećaja. Vlakna takođe pomažu u snižavanju nivoa holesterola i šećera u krvi, što može poboljšati zdravlje našeg kardiovaskularnog sistema i smanjiti rizik od dijabetesa.

Biljna ishrana bogata je takođe antioksidansima, fitonutrijentima i vitaminima koji mogu pomoći u smanjenju oksidativnog stresa i upala u našem telu. Oksidativni stres i upale mogu narušiti kvalitet našeg sna ometanjem našeg cirkadijalnog ritma, prirodnog ciklusa koji reguliše naše obrasce spavanja i buđenja. Antioksidansi i fitonutrijenti takođe mogu da modifikuju aktivnost melatonina, hormona koji reguliše naš ciklus spavanja. Neke biljne namirnice koje su bogate antioksidansima i fitonutrijentima uključuju bobičasto voće, trešnje, grožđe, citrusno voće, paradajz, brokoli, spanać, kelj, kurkumu, đumbir, beli luk i zeleni čaj.

Biljna ishrana sadrži nizak udeo zasićenih masti i trans masti, koje mogu negativno da utiču na san i probavu. Zasićene masti i trans masti mogu da povećaju rizik od srčanih bolesti podizanjem nivoa LDL (lošeg) holesterola. One takođe mogu da naruše probavu usporavanjem kretanja hrane kroz želudac i creva. To može da uzrokuje nadutost, gasove, žgaravicu, refluks kiseline ili probavne smetnje. Zasićene masnoće i trans masti takođe mogu da ometaju kvalitet sna skraćivanjem REM faze sna. Neki izvori zasićenih masti i trans masti uključuju sir, pavlaku, maslac, peciva, crveno meso, prženu hranu i prerađenu hranu, pa bi upravo njih trebalo izbegavati.

Biljna ishrana sadrži umerenu količinu proteina i aminokiselina koje nam mogu pomoći da bolje spavamo. Protein je neophodan za izgradnju i obnavljanje mišića, organa, kože, kose, noktiju, hormona i enzima. Proteini takođe pomažu u regulaciji apetita i metabolizma. Međutim, previše ili premalo proteina može uticati na kvalitet sna. Previše proteina može uzrokovati probavne probleme kao što su zatvor ili proliv. S druge strane, premalo proteina može uzrokovati gubitak ili slabost mišića. Uravnotežena količina proteina može nam pomoći da bolje spavamo. U biljne namirnice koje su dobar izvor proteina spadaju tofu, tempeh, edamame, sočivo, pasulj, grašak, kinoa, orašasti plodovi i semenke.