Spavanje i probava dva su vitalna procesa u našem organizmu koja utiču na naše celokupno zdravlje i dobrostanje. Loš kvalitet sna ili premalo spavanja mogu oslabiti naš imuni sistem i povećati rizik od hroničnih bolesti, kao i uticati na naše raspoloženje i kognitivne sposobnosti. Uz to, loša probava može uzrokovati nelagodnost, nadutost, gasove, zatvor, proliv i upalu u crevima. I na spavanje i na probavu utiče naša ishrana, posebno vrsta i količina hrane koju jedemo pre spavanja.
Biljna ishrana je ona koja naglašava konzumaciju celih namirnica dobijenih iz biljaka, kao što su voće, povrće, žitarice, mahunarke, orašasti plodovi i semenke. Međutim, ono što biljnu ishranu čini drugačijom od na primer veganske ili vegetarijanske je to što može uključivati i namirnice životinjskog porekla, kao što su jaja, mlečni proizvodi, riba ili meso – sve zavisi od nas i naših želja, pa nema potrebe za ograničavanjem. Dokazano je da nam ishrana bazirana na biljkama donosi brojne prednosti, a u nastavku otkrivamo kako nam biljna ishrana može pomoći da poboljšamo kvalitet sna.
Evo nekoliko praktičnih saveta:
- Konzumiranje raznovrsne hrane biljnog porekla kako bismo dobili širok raspon hranljivih materija koje podržavaju naše zdravlje.
- Konzumiranje manjih obroka tokom dana kako bismo izbegli preopterećenje probavnog sistema.
- Izbegavanje obilnih ili teških obroka u okviru 3 sata pre spavanja kako bismo sprečili probavne smetnje.
- Izbegavanje hrane koja može da izazove ili pogorša probavne simptome kao što su začinjena hrana, citrusi, paradajz, luk, beli luk, čokolada, nana, kafa, alkohol ili gazirana pića.
- Konzumiranje dovoljne količine vode kako bismo ostali hidrirani i pomogli u izbacivanju toksina iz tela.
- Polako konzumirati i žvakati hranu kako bi se olakšala probava i sprečilo gutanje vazduha.
- Redovno vežbanje kako bismo poboljšali cirkulaciju krvi, metabolizam, raspoloženje i kvalitet sna.
- Izbegavati pušenje ili korišćenje duvanskih proizvoda koji mogu da oštete naš probavni sistem i poremete nam san.
- Ograničavanje unosa kofeina ujutro ili rano poslepodne jer kofein može da ostane u našem telu i do 6 sati i tako ometa naš san.
- Isprobati neke prirodne „lekove” koji nam mogu pomoći da bolje spavamo, poput čaja od kamilice, ulja lavande, korena valerijane ili dodataka ishrani s melatoninom.